Podľa slov poradcu Petra Mitku sa rokovalo do poslednej chvíle a detaily zmlúv sa doťahovali pár minút pred polnocou, keď vypršalo právo Enelu na rokovania. "Za stranu predávajúceho môžem povedať, že je to dobrá dohoda," komentoval Mitka. Ustupovali vraj obe strany, keďže im na kompromise záležalo.
Enel tiež vyjadril spokojnosť s ukončením rokovaní. "Ako jedna z najväčších svetových elektrárenských spoločností máme dostatočné zdroje a skúsenosti posilniť úlohu Slovenských elektrární ako dôležitého hráča vo svojom regióne. Sme radi, že sa nám so slovenskou vládou podarilo dohodnúť," povedal generálny riaditeľ Enelu Paolo Scaroni vo vyhlásení.
"Nasledovať bude príprava znenia transakčných dokumentov, ktoré pripraví poradca na prerokovanie Fondom národného majetku," informoval hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Havran. S konečným znením transakčných dokumentov musí súhlasiť vláda, na ktorej stôl by sa mali dostať najneskôr 22. novembra. Budú zahŕňať zmluvu o kúpe akcií a akcionársku zmluvu. Ich bližší obsah včera hovorca ministerstva aj privatizačný poradca odmietli komentovať.
Minister Pavol Rusko však nedávno vyhlásil, že "nemá problém so zverejnením tých častí zmlúv, ktoré nie sú predmetom obchodného tajomstva." Podľa Mitku môžu byť tieto dokumenty citlivou otázkou. "Konkurenti sa z nich skutočne môžu dozvedieť dosť zaujímavé informácie. Napríklad, k akým investíciám sa firma zaväzuje," myslí si Mitka. Zverejnenie tých častí, ktoré sa týkajú vzťahu medzi investorom a štátom, však nepovažuje za problém.
Transakcia ani dohodou na privatizačných zmluvách nie je skončená a ešte stále je možnosť, že k prevzatiu elektrární Enelom nedôjde. Súčasťou dohody totiž bude záväzok investora, že do konca júna budúceho roka predloží svoj investičný plán. "Dokument musí obsahovať analýzu dostavby 3. a 4. bloku Mochoviec, zvýšenie výkonu 1. a 2. bloku tejto elektrárne a nahradenie starej technológie v tepelných elektrárňach Nováky a Vojany," upresnil Havran. "Ak tieto podmienky Enel nesplní, celá transakcia sa zruší a kúpna zmluva bude neplatná," dodal.
Podľa privatizačného poradcu Petra Mitku má ísť o akúsi poistku, aby slovenská strana vedela, aké sú investičné zámery Enelu. "Nepodmieňovali sme, či má Enel investovať do jadrových, alebo iných zdrojov," tvrdí Mitka.
Až po tomto termíne dôjde k reálnemu prevzatiu elektrární a Taliani v nich získajú manažérsku kontrolu.
Okrem toho sa Slovensko s Enelom dohodlo, že budúce možné deficity v Štátnom fonde na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení bude plne vykrývať budúci investor. Zároveň si slovenská strana vydobyla právo vetovať rozhodnutia, čo urobí s havarovanou elektrárňou A1 a elektrárňou V1 v Jaslovských Bohuniciach a vodnou elektrárňou Gabčíkovo.
Prvé peniaze za 66-percentný balík by mali prísť začiatkom budúceho roka v podobe zálohy na viazanom účte. Tá by mala byť vo výške 30 percent, teda 252 miliónov eur. Keďže cena za elektrárne sa bude vyplácať v eurách, privatizačný poradca odporúča poistiť sa proti kurzovému riziku.
Čo obsahujú transakčné dokumenty:
Zmluvu o kúpe akcií:
ošetrí všetky náležitosti a postup predaja. Napríklad, ako dôjde k vyplateniu kúpnej ceny - aká časť bude uložená na viazaný účet a ako sa uskutoční vyrovnanie doplatku.
Akcionársku zmluvu:
otázky ovládania spoločnosti (rozdelenie právomocí v predstavenstve a dozornej rade),
spôsob schvaľovania dôležitých rozhodnutí.